1996 yılında kara taşımacılığı ve inşaat sektöründe faaliyetine başlayan ÜNSAN LTD .ŞTİ. geçen bu zaman içerisinde büyümesini aynı hızla devam ettirmekle beraber, inşaat sektörünün Güvenilir ve Saygın firmalarından biri olarak Bölgemizin yeniden yapılanması sürecinde üzerine düşen sorumluluğun ciddiyeti ile çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

Firmamız; 1996 yılında SİİRT ilinde, ÜNSAN NAKLİYAT PETROL VE İNŞAAT MALZEMELERİ PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMNİTED ŞİRKETİ.  Unvanıyla bir aile şirketi olarak kurulmuş, sektördeki hızlı büyümesine paralel olarak 2007 yılında  firmamız madencilik sektörünün değişik alanlarında gösterdiği gelişmelerle daha kapsamlı yapıya ulaşmış, bugün ku konumuna gelmiştir.

Sektördeki faaliyetlerine  inşaat malzemesiyle  ile başlayan firmamız, ilerleyen zaman içerisinde çoğunluğunu madencilik yatırımlarının oluşturduğu ve hayata geçtikçe Ülkemize hem ekonomik kazanç sağlayan hem de büyük oranlarda istihdam yaratan projeleri gerçekleştirmektedir.

ÜNSAN LTD. ŞTİ. yarattığı istihdamın haricinde ödediği vergiler ile de ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmaktadır. İs hacmini artan oranlarda geliştirmeyi devam ettiren firmamız bugün; Bölgede bulunan Çimento fabrikalarını hammadde ihtiyacını tamamını karşılayacak kapasiteye ulaşmış, aynı zaman teknik donanımıyla(araç filosuyla) bölgede nakliye ve diğer lojistik hizmetlerde büyük aşama kaydetmiştir.  inşaat sökturunu- de ağrılıklı çalışmalar inşaat temel malzemesi torbalı ve dökme çimento satışı doğu ve güneydoğunu tamamına satışı ve sevkıyatı yapılmaktadır. Sulama yapılarından Baraj inşaatlarına. Bina inşaatlarından Kentsel altyapı inşaatlarına. Yol inşaatlarından Endüstriyel yapılara kadar birçok farklı projeyi gerçekleştirebilme başarısını göstermiştir.